Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix)

Wisła to nie tylko przepiękne krajobrazy, woda, ptactwo… Ostatnio, na jednej z wysp, niespodziewanie coś przykuło naszą uwagę. Płyną do nas zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix). Zauważył ciekawskich gapiów na lądzie, ale nie podjął ucieczki w odwrotną stronę. Pewnie był już zmęczony przeprawą przez dość silny w tym miejscu nurt Wisły. Dopłynąwszy do brzegu zwinął się w kłębek, trochę syczał i nadymał poskręcane, pokryte łuskami ciało. Po krótkiej sesji zdjęciowej odeszliśmy, aby wąż mógł w spokoju wpełznąć w zarośla. Może to jego dom, a może właśnie przypłynął coś zjeść, bo w przybrzeżnej gęstwinie dało się słyszeć co chwila buszujące gryzonie.

Za Wikipedią podam jeszcze kilka faktów dotyczących tych pięknych stworzeń.

Otóż Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix) to gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae). Zaskrońce występują w całej Europie (oprócz Szkocji, Irlandii i północnej części Skandynawii). Samica jest większa od samca i osiąga średnio długość do 1,5 m, a samiec do 1 m; odnotowywano osobniki dłuższe. Żywią się płazami, rybami albo małymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Atakują tylko poruszające się zwierzęta. W niewoli zaskrońce żyją do 15 lat.

Zaatakowany zaskroniec broni się, często udając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która dodatkowo ma zniechęcić potencjalnego drapieżnika. Może także wydawać dość głośny syk w celu odstraszenia napastnika, co czynił podczas spotkania z moim obiektywem.

Zaskroniec zawdzięcza swą polską nazwę charakterystycznym żółtawym plamom „za skroniami”. Plamy te są bardzo wyraźne ? pozwalają łatwo rozpoznać ten niejadowity i niegroźny dla człowieka gatunek, otaczają je czarne obwódki.

Samica składa jaja od czerwca do lipca w liczbie 9-40, o długości 23-30 mm. Po 2 miesiącach wykluwają się młode, o długości ciała około 15 cm. Od razu są samodzielne.

Zaskroniec bardzo lubi przebywać na obszarach podmokłych, bagnistych, i bardzo dobrze pływa oraz nurkuje. Niektóre zaskrońce zwyczajne można zobaczyć nad morzem.

Pospolity na nizinach i w górach. Ogólny zasięg obejmuje całą Europę, północno-zachodnią część Azji i północną część Afryki. W Polsce najpospolitszy z węży, jest objęty ochroną gatunkową częściową.

Czasami zaskrońce zapuszczają się niedaleko domów (ogródków),
nie czyniąc nic złego ludziom.

Są niegroźne i wręcz unikają ludzi.

3S2A7391

3S2A7369

3S2A7411

2018-10-06T19:26:58+00:00Lipiec 1st, 2015|Przyroda, Wisła, Zwierzęta|

Leave A Comment