Bug

Rzeka Bug

Fotografie przedstawiają rzekę Bug w okolicach Kuligowa w Dolinie Dolnego Bugu, niedaleko ujścia do rzeki Narew. Czerwcowy rześki poranek i pierwsze promienie słońca od razu przekonały mnie o tym, że warto było wcześnie wstać i skoro świt udać się na nadburzański plener fotograficzny. Wyboru miejsca dokonałem dzień wcześniej, przeglądając mapę. Moją uwagę przykuło dość duże zakole ze starorzeczem, a że nigdy wcześniej tam nie byłem, choć mieszkam dość blisko, to wybór był prosty.

Mimo, że okolice Kuligowa nie są położone na terenie Nadburzańskiego Parku Krajobrazowego, który rozpoczyna się nieco dalej na wschód od miejsca pleneru, to jednak uroki zakola Bugu koło Kuligowa, tutejszych rozlewisk nie ustępują pejzażom z okolic Brańszczyka, Kamieńczyka, czy Broku (gdzie miałem okazje fotografować już wcześniej).

Jeśli ktoś chciałby poczytać o Bugu i poznać kilka encyklopedycznych faktów, to polecam wpis na Wikipedii.

Warto też wspomnieć o samym Kuligowie. Latem, ta kilkusetosobowa wieś zamienia się w tętniące życiem letnisko. Jak łatwo się domyśleć ma to dobre i złe strony, o czym piszą mieszkańcy i ludzie związani z tym miejscem na łamach Życia Powiatu Wołomińskiego. Zjeżdżają tu ludzie nie tylko z Warszawy i okolic, a walory i uroki sielankowej atmosfery letnicy doceniają już od kilkudziesięciu lat.

Z ciekawszych miejsc, poza nadrzeczem i rozlewiskami Bugu, w Kuiligowie znajduje się Skansen Kultury Ludowej i Ziemiańskiej. Łąki nad tą rzeką posłużyły, jako plener do końcowej sceny filmu Ryś w reżyserii Stanisława Tyma.

Czerwiec 2008 r.

Rzeka Bug

Rzeka Bug

Rzeka Bug

Rzeka Bug

Liść

Liść

Rzeka Bug

Pająk

Lilia

Lilia

Ślimak

Pokrzywa

Pokrzywa

Liście

Konik polny

Konik polny

Liść

Pająk

Pająk

Liście

Rzeka Bug

Roślina

Rzeka Bug

2018-10-06T19:27:04+00:00Sierpień 8th, 2008|Categories: Bug|Tags: , |

Leave A Comment